Pakowanie prozniowe domowym sposobem

Pakowanie próżniowe daje wielką moc nad tradycyjnymi metodami pakowania i przechowywania. Produkty włożone w współczesny środek dłużej utrzymują świeżość również są lepsze w transporcie na znaczniejsze odległości.

Działają one na wartości odsysania powietrza z opakowania foliowego, które jest dodatkowo zgrzewane i hermetycznie zamknięte. Podstawowe części każdej nawet podstawowej pakowarki to pompa odsysająca powietrze oraz listwa zgrzewająca. Wyróżniamy dwa rodzaje pakowarek: - pakowarka komorowa - gdzie wszystek produkt w opakowaniu jest układany we pomieszczeniu specjalnej komory. Powietrze jest odsysane z wszystkiego wnętrza komory. Jest wtedy zwłaszcza ciekawa forma. Po zakończeniu procesu zwykle komora zaczyna się samoczynnie. Ten typ urządzenia pozawala na szybką powtarzalność procesu i elastyczność w zestawie parametrów próżni i energii zgrzewania. Rozmiary urządzeń wahają się z młodych umożliwiających pakowanie jednego artykułu na raz do dużo intensywnych wymagających specjalnych kół uczestniczących w przemieszczeniu sprzętu. - pakowarka listwowa - charakteryzuję się zewnętrznym typem ssania. Zazwyczaj jest ona niedużych rozmiarów. Produkty znajdują się na zewnątrz urządzenia i do środka jest wkładany jedynie koniec worka. Odsysanie więc robi się na zewnątrz komory. Dla tego modelu urządzania wymagane są specjalny typ worków przyśpieszające cały proces pakowania próżniowego.

Pytanie istotne jest, jaki rodzaj wybrać? Pakowarka listwowa zapewnia lepszą mobilność. Stanowi ona więcej na pewno tańsza niż jej komorowy odpowiednik. Pakowarka listwowa umożliwia obróbkę produktów o niestandardowych rozmiarach oraz gabarytach. Za pakowarką komorową przemawiają natomiast niższe koszty materiałów eksploatacyjnych, głównie worków. Powtarzalność procesu pakowania i powiązana spośród tymże trudniejsza sumę pakowanych materiałów na doba. Dla zastosowań amatorskich czyli w niskiej gastronomi wystarczy mała bezkomorowa pakowarka. Dla zastosowań komercyjnych w stacjonarnych sklepach lub zakładach produkcyjnych ciekawszym podejściem będzie wybór pakowarki komorowej. Przyśpiesza to proces pakowania oraz w dłuższym horyzoncie czasowym kupi na zaoszczędzenie kosztów worków. Na Własnym rynku istnieje wielu producentów pakowarek. Tepro to marka produkująca pakowarki próżniowe, będąca na targu już 50 lat!